user

Squid Game dizisi gözleri Kore dizilerine çevirdi

avatar

Kore Yaşam

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

SquidGame-koreyasam

Squid Game rüzgarı devam ediyor

Squid Game başrollerinde Lee Jungjae (이정재), Jung Hoyeon (정호연), Wi Ha-joon (위하준) ve Park Hae-soo (박해수) gibi ünlü isimlerin yer aldığı Squid Game dizisi dünya çapında büyük beğeni topladı.

Dizi, Lee  Jungjae’nin canlandırdığı Seong Gihun karakterinin borçlarını ödeyebilmek ve kızına daha iyi bir hayat sağlayabilmek için çözüm yolları aradığı sırada metroda tanımadığı bir adamın para karşılığı ddakci (딱지) oynamayı teklif etmesiyle başlar.

Gihun tereddütler sonrası oyuna katılmayı kabul eder ve kendini çok farklı bir düzenin içinde bulur. Kendisi gibi birçok insanın bir araya toplandığı ve görevlerin hepsini tamamlamaları halinde çok yüksek miktarda para kazanacakları bir düzen.  

İlk başlarda oyuna karşı çıksalar da bu daha sonradan yerini hayatta kalma iç güdüsüne ve parayı kazanma isteğine bırakır. Bütün oyuncular para aracılığıyla manipüle edilir ve bir süre sonra  bütün doğrular ve değerler alt üst olur.

Oyunda ölmek ve kazanmak için öldürmek normal olarak görülmeye başlanır. Çocuklar tarafından oynanan masum bir oyunun yetişkinler tarafından hiç de masum olmayan bir amaç için kullanılıp oynanması ise diziyi izlerken izleyiciyi düşündüren taraflardan bir tanesidir. Çünkü küçükken oynadıkları bu oyunların hiçbiri artık onlar için aynı şeyleri ifade etmeyecektir.

Dizide yer alan çocuk oyunlarından birisi olan ve diziye adını veren 오징어 게임 (ocingo game), yani direkt çevirisi ile mürekkep balığı oyununa benzer oyunlar kültürümüzde bulunsa da tam bir karşılığı bulunmamaktadır. Fakat bu oyun diğer kültürlerde de benzer şekillerde oynanmaktadır.

İngiltere’de “Grandma’s footsteps”, Almanya’da  “Eins, Zwei, Drei, Ochs am Berg” ve Fransa’da “Un, deux trois, soleil” ve bunun gibi diğer birçok ülkede farklı isimlerle bilinmektedir. Peki dizide sıkça geçen ve oyunda söylenen “무궁화 꽃이 피었습니다” (mugunghwa goçi piossımnida) cümlesi tam olarak ne anlama gelmektedir? İngilizce’den “Kırmızı Işık, Yeşil, Işık” diye çevirilmiş olsa da 무궁화 꽃이 피었습니다 aslında “Mugunghwa (Ağaçhatmi) çiçek açtı” anlamına gelmektedir.

Bu çiçek Kore’nin milli sembolü olması yönüyle de büyük bir önem taşımaktadır. Bu yönleriyle Squid Game dizisi hem gücü yani parayı elinde tutan tarafı eleştirirken bir yandan da aklımızda masum, saf gibi konotasyonlar çağrıştıran çocuk oyunlarını kullanarak insanlığın bir o kadar da masum olmayan yüzünü gösteriyor. Ayrıca kültürel elementleri de merak uyandıran bir şekilde tüm dünyaya tanıtmakta.

Squid Game DİZİ PROFİLİ

Dizinin adı: Squid Game (literal title)
Hangul: 오징어 게임
Yönetmen: Hwang Dong-Hyuk
Senaryo: Hwang Dong-Hyuk
Yapımcı: Netflix
Bölümler: 9
Yayın Tarihi: 17 Eylül 2021
Dil: Korece
Ülke: Güney Kore

Not: Bu makalede içerik beslenmesi Wikipedi dan yapılmıştır.

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.