user

Kore’nin kültürel ve Sosyolojik kronolojisi

avatar

Kore Yaşam

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

guney-kore-kulturu

Korenin dünü bugünü ve sosyolojik kronolojisi

Yeryüzünün en eski uygarlıklarının başında gelen bir yarımada; Tahmini 400 bin yıl öncesine dayanan tarihin en eski yerleşik halkı ve gün yüzüne çıkmış 5 bin yıllık yazıtlarla tarihin sayfalarında kendine yer bulan sosyolojik kronolojisi derin bir medeniyet Kore medeniyeti..

2.ci Dünya savaşından en fazla etkilenen ülkelerin başında gelen Kore yarım adası iç savaşın eşiğine geldi, 25 Haziran 1950 de Kore yarım adasın da, Kuzey Yönetiminin Güneyi işgal etmesi ile birlikte iç savaş başladı Dünyadaki güç dengelerinde bu iç savaşa dahil olunca yarımada hafızalardan silinmeyecek bir kanlı çatışmalara sahne oldu

Türkiye’ninde içinde olduğu BM ye dahil 21 ülke bu savaşa dahil oldu, 1951 yılının sonlarına kadar devam eden iç ve dış etkenli Kore yarım adası savaşında çoğunluğunun Koreli olduğu 3 milyondan fazla insan bu savaşta hayatını kaybetti.


Kore yarımadasında iç savaşın etkileri uzun zaman devam etti, güney kore kısa zamanda yaralarını sardı.

Batının tanımı ile aynı bahçedeki düşman kardeşlerin adası ülkenin güneyi ABD’nin etkin desteği ile birlikte yapılan Siyasi reformlarla birlikte sanayi ve Teknoloji alanında dünyanın en başarılı ülkeleri arasına girmiştir

2. Dünya savaşının dünyada var ettiği iki kutuplu merkezin taraflarından biri olmayı tercih eden Kuzey kore, Güney e nazaran daha otoriter politikalar benimsedi ilişkilerini dönemim süper gücü olan sovyetler birliği ve çin ile sınırlı tuttu.

Müzik ve Dans kültürü

Kore’nin müzik kültüründeki Doğaçlama reaksiyon (Anlık uydurma) tarzı bir çok ülkenin müzikal kültürünü etkilemiştir.

Enstrümanlar eşliğinde yapılan Folk ve Oda dansları olarak ayrı dans çeşidi vardır; İsmi ortak oda dansı olan jeongjaemu özellikle şölen tarzı eğlencelerde ve dini ayinlerde kullanılmaktadır.


Diğer bir yandan Çin den ithal edilen jeongjaemu olarak ikiye ayrılır Ilmu sivil dans munmu ve askeri dans mumu olarak ikiye ayrılır

korean halk muzik

Resim ve El sanatları alanında köklü bir geçmişe sahip olan Kore yarımadası Budizm inancının etkisinden önceki dönemde yerli tekniklerle Dut ve İpek kağıtları üzerine yapılan resimlerde (petroglyph) tarih öncesinin etkin izlerini taşımaktadır.

Kore yarımadasın da yapılan el sanatları genelde gündelik yaşamı konu alan hissel anlatı şeklinde işlenmekte Çin kültürünün etkin izlerini taşıyan kore el sanatları çin el sanatlarıyla büyük oranda benzerlik sergilemektedir.

El sanatları

Kore sosyolojik krolojisine damga vurmuş sosyal yaşamda göze çarpan en etkin yapılar Kore çömlek ve porselenleri ile yapılan görsellerdir
Kore yarımadasında Neolitik çağın belirgin ihtişamını bu porselen ve çömlekler aracılığı ile gözlemleyebilirsiniz.

16. yüzyılda Kore japonya tarafından işgale uğradı.

Bu işgal ve istila dönemind Japonların Kore Kültürünün izlerini silmek için ülkedeki bütün porselen ve çömlekleri parçaladığını ve meslek erbaplarını Japonya’da bir adaya sürgün ettiği gözlenmiştir.

Korenin metropol şehileri dışındaki bir çok kentinde halen eski tarihi yerleşkeler benzeri evler yapılmaktadır.
Bu evler Ağaç, kil, tuğla, taş ve saman kullanılarak yapılmaktadır.


Bahçeleri ile ünlü olan kore yarım adası yerleşkelerin olduğu alanlara tapınak bahçelerini andıran doğal büyük bahçeler yapılmaktadır

Güney kore Sosyolojik kronolojisi
Kore'nin kültürel ve Sosyolojik kronolojisi 7

Güney kore nin sosyolojik kronolojisi

Güney Kore’nin sosyolojik kronolojisi, ülkenin tarihindeki önemli olaylar, dönüm noktaları ve değişimleri kapsar.

İşte Güney Kore’nin sosyolojik kronolojisi hakkında bazı anahtar olaylar:

 • 1392: Joseon Hanedanı’nın kuruluşu. Joseon Hanedanı, Güney Kore tarihinde en uzun süreli hanedanlıktı ve yaklaşık beş yüz yıl boyunca yönetimde kaldı.
 • 1910: Japon işgali başladı. Japon işgali sırasında, Japon hükümeti Güney Kore ekonomisini ve altyapısını geliştirmeye çalıştı, ancak aynı zamanda Kore halkına karşı baskı uyguladı.
 • 1945: II. Dünya Savaşı’nın sonunda, Japonya’nın teslim olmasından sonra, Kore bağımsızlığını ilan etti ve ülke iki bölgeye ayrıldı: Kuzey Kore ve Güney Kore.
 • 1950-1953: Kore Savaşı. Savaş, Kuzey Kore’nin Güney Kore’yi işgal etmesiyle başladı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin, Birleşmiş Milletlerin ve Güney Kore’nin bir koalisyonu ile sona erdi. Savaş, ülke için büyük bir yıkım ve kayıp oldu.
 • 1960’lardan 1980’lere kadar: Güney Kore’nin ekonomik mucizesi. Bu dönem boyunca, Güney Kore’nin ekonomisi hızla büyüdü ve ülke, hızla gelişen bir sanayi, finans ve teknoloji sektörüne sahip oldu.
 • 1980’ler: Demokratikleşme hareketleri. Bu dönem boyunca, Güney Kore’deki öğrenci aktivizmi ve demokratikleşme hareketleri, ülkedeki askeri diktatörlüğe karşı mücadele etti.
 • 1987: Güney Kore’nin demokrasiye geçişi. 1987’de, ülkede askeri diktatörlük sona erdi ve ülkede çok partili demokrasiye geçildi.
 • 1997: Asya mali krizi. Asya mali krizi, Güney Kore dahil olmak üzere birçok Asya ülkesini etkiledi ve ülkenin ekonomisi, IMF’nin yardımıyla kurtarıldı.
 • 2002: Dünya Kupası. Güney Kore, Japonya ile birlikte Dünya Kupası’na ev sahipliği yaptı ve ülkenin futbol takımı, tarihinde ilk kez yarı finale yükseldi.

2017-2023 yılları arasında Güney Korenin sosyolojik kronolojisi

2017 sonrasında Güney Kore’nin sosyolojik kronojisi

 • 2017-2023 yılları arasında Güney Kore’de birçok sosyal, ekonomik ve politik gelişme yaşandı. Bu dönemdeki bazı önemli olaylar şunlardır:
 • 2017’de, Güney Kore’nin ilk kadın devlet başkanı Park Geun-hye, yolsuzluk skandalı nedeniyle görevden alındı ve hapis cezasına çarptırıldı.
 • 2018’de, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Güney Kore lideri Moon Jae-in arasında tarihi bir zirve gerçekleşti. İki lider, Kore Yarımadası’nda barış ve nükleer silahsızlanma konularında anlaşmaya vardılar.
 • 2019’da, Güney Kore’nin en büyük şirketlerinden biri olan Samsung’un başkanı Lee Jae-yong, yolsuzluk suçlamalarıyla hapse mahkum edildi.
 • 2020’de, dünya genelinde COVID-19 pandemisi patlak verdi ve Güney Kore de bu pandemiyle mücadele etti. Güney Kore, pandemiyle mücadelesinde etkili olduğu için diğer ülkelerin örnek alması için bir model oldu.
 • 2021’de, Moon Jae-in’in başkanlığı döneminin son yılı başladı. Ayrıca, ABD Başkanı Joe Biden, Güney Kore’yi ziyaret etti ve Güney Kore lideri Moon Jae-in ile görüştü.
 • 2022’de, Güney Kore Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı ve Yoon Suk-yeol seçildi. Yoon Suk-yeol, Güney Kore’nin 12. cumhurbaşkanı oldu.

Bu dönemde ayrıca, Güney Kore ekonomisi büyümeye devam etti, teknoloji ve e-ticaret sektörleri hızla gelişti, K-pop ve K-drama kültürleri dünya çapında popüler hale geldi ve toplumda kadın hakları ve LGBT hakları gibi konularda ilerlemeler kaydedildi.

Not: Güney Korenin Sosyolojik Kronolojisi içeriği Wikipedia aracılığı ile derlenmiştir.

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.