user

Korelilerin Kullandığı Sosyal medya

avatar

Kore Yaşam

 • e3

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e1

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Korelilerin Kullandığı Sosyal medya

Korelilerin Kullandığı Sosyal medya platformları hangileridir?

Teknoloji ve ekonomi alanında asya kıtasının en başarılı ülkelerinden biri olan 51.5 milyon nüfuslu Güney Kore ülke olarak turistlerin ve yaşam normlarını yükseltmek isteyenlerin en fazla gitmek istediği ülkelerin başında yer alıyor.

Güney kore nin bu denli rağbet görmesinin temel etkenlerinden başında kişi başına düşen milli gelirin 45.000 dolar civarında olması ve refah seviyesinin dünya sıralamasında hızla yukarıya doğru gitmesi olarak değerlendiriliyor olmasıdır.

Güney kore nin son yıllarda kişi başına düşen milli gelirin yüksek ve refah seviyesinin yukarı taşınmasından daha etkili olmasından daha fazla göze batmasına neden olan bir öteki PR sekmanı ise Güney kore müzik grupları ve Kore dizilerinin dünyayı kasıp kavurması ve “Z Kuşağını” etkileşimde tutmasıdır.

Sosyal medya bağımlılığı konusunda yapılan araştırmalara göre Güney Kore’lilerin Türklere göre daha fazla Sosyal medyayı etkin kullandığı gözlenmiştir.

Türkiyedeki sosyal medya kullanıcıların %95’i Facebook, instagram, youtube ve Twitter’i tercih etmesine rağmen Kore de bu yüzdesel payın daha farklı olduğu gözlenmiştir.

Güney Kore Sosyal medya kullanıcılarının yüzdesel dağılımı

Guney Kore Sosyal medya kullanicilarinin yuzdesel dagilimi
Korelilerin Kullandığı Sosyal medya 5

Güney Kore de en yaygın kullanılan sosyal medya platformları hangileridir.

Facebook

Facebook aktif kullanılmaya başlandığı günden itibaren Kore de 30 yaş altı ve özellikle öğrencilerin en yaygın kullandığı Sosyal medya platformu olduğu gözlenmiştir.

Youtube

Güney kore de en fazla kullanıcı akışına sahip 2.ci platform ise %22.4 Youtube

Video izlenme oranlarının çok yüksek seviyede olması bu platformun bu denli gözde olmasına sebep veriyor.

İnstagram

Dünyada en fazla kullanılan platformlardan biri olan İnstagram Korelilerin en fazla kullandığı plarformlar sıralamasında 3.cü sırayı alıyor

Geçen yıllara nazaran kullanıcı sayısı her geçen yıl artan İnstagram ın 2021 yılında yüzdesel oranı %22.3 olduğu tespit edilmiştir.

Kakao Story (Kakao Talk)

Güney kore de hemen hemen herkesin kullandığı bu uygulama sohbet app tabanlıdır.

Whatsapp benzeri bir iletişim tabanı olmasından dolayı Kore’de whatsapp uygulamasının yerine kullanılan bu platform %16.6 oranla en fazla kullanılan platformlar sıralamasında 4.cü kendine yer edinmiştir

Yukarıda sıraladığımız en popüler 4 platformu %7.9 Naver band, %6.2 ile Twitter takip etmektedir, diğer yandan Wechat, Line ve Weibo gibi sosyal medya platformlarıda kullanıcı akışı sıralamasında %1 ile %5 gibi yüzdesel orana sahiptir.

Korelilerle tanışma uygulamaları

Kakao Talk ve Naver band uygulamaları özellikle Guney kore’lilerin sıkça kullandığı tanışma uygulamarının başında gelmektedir.

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.