user
Google uzaktan çalışan elemanların maaşlarında düzenlemeye gidiyor.

Sıradaki içerik:

Google uzaktan çalışan elemanların maaşlarında düzenlemeye gidiyor.

e
sv

Kore yaşam kültürü

avatar

Admin

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kore yaşam kültürü

Kore yaşam kültürü ve toplum.

Son yıllarda teknoloji sanayi ve müzik grupları ile adını sıkça duyuran Güney kore hakkında merak ettikleriniz.

Uzakdoğunun en güzel ülkelerinden biri olan Güney Kore kendine özgü mistik kültürün yanında, batının modern ve şaşalı yüzünü bir arada barındıran uzakdoğu nun ender ülkelerinden birisidir.

Teknolojik alanındaki başarılı yenilikçi markalarıyla dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasında hızla merdivenleri hızla tırmanan ülke konumuna gelmiştir.

Sosyal yaşamın çekiciliği ve Ülkedeki refah düzeyinden kaynaklı olarak bugün turistlerin en fazla ilgisini çeken ülkelerden biri durumdadır.

Demokrasi ve özgürlükler noktasında, Kore sosyal kültürünün evrensel yaşam değerleri ile benzerliğinden dolayı asyanın içe kapanmacı politikaları ile arasındaki mesafeyi hızla açmış, evrensel yaşam normlarını benimseme noktasında pekte zorlanmamıştır.

Geleneklerine sıkıca bağlı olan Güne kore, ataerkil bir toplum olmanın yanında kadın ve birey haklarına saygıyı göz ardı etmemektedir.

Asya kıtasında “Temel hak ve özgürlükler” noktasında kadınlara en fazla hakların sunulduğu ülkelerin başında gelir.

Aile kültürü

Güney Kore aile kültüründe “Kronolojik bağ” soy kültürü önemli bir yere sahiptir.

Erkek evlatların konumu kızlara nazaran daha önemlidir, erkekler soyun sürdürebilirliği için en önemli etken görüldüğü için erkek çocukların eğitimi ve gelişimi için daha fazla emek sarf edimektedir.

Erkek çocuklara sağlanan “Pozitif ayırımcılık” yalnızca bir noktada göz ardı edilebilir o’da evin reisine olan sadakati ve itaatidir.
Bunun temel nedeni de Güney Kore aile kültürünün Kırmızı çizgileri nin başında gelen “Atalara saygı” ilkesinden kaynaklanmaktadır.

Ataerkil toplumların değişmez kurallarından başında aile reisi’nin söylemleri ve kararları sorgulanamaz şartı geleneklerine bağlı olan olan güney kore de önemli bir yere sahiptir, bu anlayışa sahip aile reisleri kendilerinden sonra gelecek erkek evlatlarına bu geleneğin sürdürebilmesi için hem teorik hemde pratik anlamda eğitim verirler.

Dinin toplum üstündeki etkisi

Dünyanın her tarafında olduğu gibi bu ülkede de dinin sosyal yaşama etkisi çok fazladır, Güney kore de yaşayanların %90 nı Budizm ve Konfüçyanizm den etkilenmiştir.

Kore kültürünün temel değerlerinin başında gelen saygı, şeref, sadakat ve görev bilinci anlayışı konfüçyanizm dinin temel öğretileri arasındadır.

Dinin toplumdaki etkisini en fazla yaşamsal alanlardaki özellikle evlerin bir bölümüne yapılan küçük konfüçyanizm ve budizm tapınaklarının varlığı ile şahit olabilirsiniz.

Güney Kore nin %47’sinin Ateist olduğunu varsayarak geri kalan %53 nün değişik dinlere inanması gerçeğine rağmen Hristiyan inancına sahip olanlarda dahil olmak üzere halkın %90 nı geleneksel yaşam kurallarında Konfüçyanizm kaidelerini terketmemiştir.

Yemek kültürü

Güney kore mutfağı denilince akla ilk gelen gingseng çayıdır, içerisinde bal, hurma ve çam fıstığı olan gingseng çayının içenlere ferahlık ve enerji verdiği söylenmektedir.

Kore mutfağında baharat ve sosların özel bir yeri vardır yemeklerde soya sosu, kızarmış biber, susam ve susam yağı sık kullanılmaktadır.

En fazla tüketilen milli yemek olarak anılan ana yemeği Kimchi dir.

Kimchi çin lahanasından yapılan, geleneksel bir Kore yemeği olarak geçiyor, her öğün tüketildiği için Kimchi kimi yerde turşu olarak da anılıyor

Dünya da en fazla pirinç tüketilen ülkelerden biri olan Güney kore de sofralara çoğunlukla ekmek yerine pirinç tüketilmektedir

Müzik Kültürü

Geleneksel müzik türünde, dini ayinlerde kullanılan budist ve şamanistik enstrümanlarla yapılan sinawi dans müziği önemli bir yere sahiptir.

Bu dans müziği Kibar, aristokratik, bilimsel ve dinsel farklı ritmikte çalınır.

Pansori, Pungmul ve Pungmul müzik türleri Kore folk müzik kategorisinde ele alınır.

Aak, Dang-ak ve Hyang-ak müzik türü ise Saray Müziği olarak anılır.

Yukarda saydığımız geleneksel müziklerin yanında son yıllarda dünyada özellikle Z kuşağını peşinde koşturan K-Pop müzik kültürü Güney kore de yaygınlaşmaya başlamıştır.

Yazar: Ezo Sedar Şakar

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Mavi Gizem izmir PCR Testi Global Secure Cargo Service | GSCS I Uluslararası Kargo Taşımacılığı Suruculuk.com | Sürücülük Firma Rehberi Ronytek Bilişim Classical Copy Özel İzmir Nakliyat DAST Uluslararası Lojistik