user

Güney kore üniversite proğramları

avatar

Kore Yaşam

 • e1

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e1

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Güney kore üniversite programları

Güney kore üniversite proğramları nelerdir?

Son yıllarda üniversite öğrencilerinin yurtdışı eğitim konusunda tercihlerinin başında Güney kore üniversiteleri gelmektedir.

Öğrencilerin ilgi ile başvuru yaptığı kore devlet veya özel üniversitelerindeki eğitim programları nasıl uygulanmaktadır.?

Normal Dönem Programı

Bahar ve güz dönemlerinde yurt dışında gelen öğrencilerin Koreli öğrencilerle aynı dersleri aldığı programdır.

Dersler Korece veya başka bir yabancı dilde işlenebilir, Mezun olanlara sonra o bölümün diploması verilir.

Öğrenci değişim proğramı

Kore üniversitelerinin bir çoğunda yabancı ülkelerdeki kardeş üniversitelerle değişim anlaşması bulunmaktadır.

Üniversiteler arasındaki öğrenci değişimi öğrencilerin kardeş üniversitede önceden belirlenen süre ile okumasını kapsayan bir sistemdir.

Değişim programından faydalanmanız için yabancı dil ortalamanız belirlenen ortalamanın üzerinde olması şartı konulmuştur.

Ara dönem proğramı

Bu proğram sadece ülkeye gelen yabancı öğrencilerin faydalanabileceği bir program olmasının yanında yaz veya kış tatil dönemlerinde Korece dil dersi veya diğer dersleri alabileceğiniz bir programdır.

Korece dil eğitim proğramı

Güney kore de birçok okulun direk kendisine bağlı korece dil eğitim merkezi bulunmaktadır.

Yurt dışından gelen yabancılar için dil dersleri vermektedir.

Öğrencilerin iletişim yeteneklerini geliştirme amaçlı 3 – 4 hafta süren hızlandırılmış program verilmektedir.

Günlük yaşam aktiviteleri ile alakalı, İletişim yetenekleri ni geliştirme programları ise 10 – 40. hafta arasındaki normal dönem eğitim programı olarak verilmektedir.

Dil eğitim programının genelinde kültür dersleri ile Kore Kültürü nü anlamaya yönelik konulara yer vererek derslerin daha etkili olması hedeflenmiştir

İngilizce dersler

Son yıllarda üniversite eğitimi konusunda uluslararası bir boyuta taşınması ve ülke genelinde en çok konuşulan yabancı dillerin başında İngilizce dilinin gelmesinden dolayı, birçok okul derslerinin %30’unu İngilizce olarak vermektedir.

Lisansüstü eğitiminde verilen ders süresinde ingilizce dilinin kullanımı normal İngilizce lisan eğitim süresinden fazla olması, ve bazı okullarda ingilizce eğitimin %100 olması kore üniversite proğramları arasında kullanılan öncelikli dil kapsamında olmasını sağlıyor.

Kore’de üniversite okumak için kaç puan gerekir?

Kore üniversite proğramlarına giriş için gerekli olan puan, üniversitenin türüne ve öğrencinin tercih ettiği bölüme göre değişebilir.

Genellikle, üniversiteler, adayların 12 yıllık eğitim süreci boyunca aldıkları toplam not ortalaması (GPA) veya ulusal bir sınav olan Suneung puanlarına göre öğrenci kabul ederler.

Suneung sınavı, Kore’deki tüm lise öğrencilerinin katıldığı bir sınavdır ve üniversiteye girişte büyük bir rol oynar. Suneung puanı, 400 ila 500 arasında değişen bir puanlama sistemine göre hesaplanır.

Farklı üniversiteler ve bölümler için gereken minimum Suneung puanı farklılık gösterir ve her yıl değişebilir. Ayrıca, uluslararası öğrenciler için farklı giriş koşulları ve gereklilikleri olabilir.

Güney Kore’de üniversite okumak için hangi sınava girilmesi lazım

Kore üniversite proğramlarından faydalanmak ve üniversiteye giriş yapabilmek için Öğrenci Seçme Sınavı (CSAT – College Scholastic Ability Test) adlı bir sınava girmek gerekiyor.

Bu sınav, öğrencilerin lise eğitimlerinin sonunda girdikleri bir sınavdır ve üniversitelere kabul edilme sürecinde büyük öneme sahiptir. Sınavda, matematik, İngilizce, Korece, tarih, toplum bilgisi ve bilim gibi konularda testler yer almaktadır.

Korede hangi bölümler okunabilir?

Güney Kore’de birçok farklı üniversite ve bölüm bulunmaktadır. Bunlar arasında mühendislik, bilim, tıp, işletme, beşeri bilimler, sanat ve sosyal bilimler gibi birçok farklı bölüm seçeneği vardır.

Ayrıca, Kore dili ve kültürü, moda tasarımı, turizm yönetimi gibi daha özelleşmiş alanlarda da eğitim imkanları sunulmaktadır.

Hangi bölümlerin mevcut olduğu üniversiteye ve üniversitenin konumuna bağlı olabilir

Güney kore’de üniversite fiyatları

Güney Kore’deki üniversite ücretleri üniversitelerin türüne, bölümlerine, öğrencinin uyruğuna ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Bununla birlikte, genel olarak, yabancı öğrencilerin ödeyeceği ücretler yerel öğrencilere göre daha yüksek olabilir.

Güney Kore’deki üniversitelerin yıllık ücretleri genellikle 5.000-10.000 USD arasında değişmektedir. Burs imkanlarına ve diğer finansal yardım kaynaklarına başvurarak bu ücretleri düşürmek mümkündür.

Güney Kore burs proğramları

Güney Kore’de birçok burs programı bulunmaktadır. Bunların bazıları şunlardır:

Korean Government Scholarship Program: Kore Hükümeti Burs Programı, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine tam zamanlı bir program sunar ve program boyunca kore üniversite proğramlarından faydalanması için tüm masrafları karşılar.

Korea Foundation Fellowship Program: Bu program, yabancı araştırmacılar ve sanatçılar için tasarlanmıştır ve Kore kültürü, toplumu ve sanatı hakkında araştırmalar yapmak isteyen kişilere verilir.

Global Korea Scholarship: Bu burs programı, uluslararası öğrencilere Kore’de lisansüstü eğitim alma fırsatı sunar ve kore üniversite proğramları kapsamına dahil edilebilir.

Korea University Scholarship: Kore Üniversitesi, uluslararası öğrencilere burslar sunar. Programlar, lisans ve lisansüstü düzeylerinde mevcuttur.

Seoul National University Scholarship: Seul Ulusal Üniversitesi, yüksek kaliteli eğitim sağlamak için birçok burs programı sunar. Programlar, lisans ve lisansüstü düzeylerinde mevcuttur.

KAIST Scholarship: KAIST (Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü), mühendislik, bilim ve teknoloji alanlarında lisans ve lisansüstü eğitim vermektedir. Uluslararası öğrencilere birçok burs programı sunarlar.

Bu programlar dışında, Güney Kore’de birçok üniversitenin kendi burs programları da bulunmaktadır. Ayrıca, Kore’deki birçok özel kuruluş da burslar sunmaktadır. yukarda belirttilen proğramlar aracılığı ile kore üniversite proğramlarından faydalanabilirsiniz.

King Sejong Enstitüsü online dil eğitimi almak için TIKLAYIN

Not: Kore Üniversite Proğramları içeriği Wikipedia ve “iksi” aracılığı ile beslenmiştir

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.