user

Güney Kore ekonomisine katkı sağlayan temel güç K-POP oldu

avatar

Ezo Sedar Şakar

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Güney Kore ekonomisine katkı sağlayan 4.cü güç K-POP

K-POP ekonomiye katkısı, Güney Kore’de Elektronik eşya, Otomobil ve Gemi ihracından sonra yeni bir endüstriyel ihraç ürünü olarak öne çıkıyor

K-POP katkısı Güney Korede ekonomik dengelere etki ediyor

Kore popu denilen müzik türü tüm asya hatta avrupa kıtasında gün geçtikçe giderek büyüyen bir hayran kitlesine sahip oluyor.

Sektör öylesine gelişti ki ülke ekonomisine yılda 2 milyar doların üzerinde katkı yapar hale geldi.

Fakat büyümeye karşın yapım şirketlerinin aslan payını aldığı k-pop sektöründe sahneye çıkan gençlerin kendilerini köleleştiren sözleşmelere imza attığı ifade ediliyor.

Gelecek vaadettikleri düşünülen çocuklara yapımcı şirketler tarafından bir kaç yıllık şarkı söyleme ve dans eğitimi veriliyor.

K-Pop’un Ekonomiye katkısının yansıması

Devamında yapım şirketlerinin organize ettiği PR çalışmaları ile bu gençler milyonların karşısına çıkarılıyor ve şirketler devamında devasa milyonlarca dolar kazanıyor.

Sözleşmelerden kaynaklı sebeplerden dolayı bu guruplarda yer alan gençlerin aileleri kazanılan bu paradan hakkettiklerini alamadıkları yönünde haberler ardı sıra gelmeye devam ediyor.

Yapım şirketleride yapılan masraflar çıktıktan sonra gençlere hakkettikleri paranın kalmadığı konusunda hemfikir olmasına karşın sözleşme maddelerinde değişiklik yapma konusunda çekimser davranıyor.

Sektördeki kazanç payının yükselmesi ile beraber sözleşmelere hukukçular dahil oldu

BBC’ye konuşan Güney Koreli avukat Sang-hyuk im; Endüstri büyüdükçe mevcut sözleşme biçimleriyle tüm çıkarları dengelemek zorlaştı, açılan davalar beraberinde değişiklikler getirdi
Yeni sözleşmeler daha uzun süreli ve ayrıntılı böylece sanatçılar neyi ne şekilde imzaladıklarını biliyorlar.

Kaynak: BBC

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.