user

En fazla merak edilen ülke Güney Kore

avatar

Kore Yaşam

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Merak edilen ülke Güney Kore

Güney Kore hakkında merak edilenler?

Son yıllardır dünyada en fazla merak uyandıran, hakkında bilgi edinmek için arama motorlarına başvurulan ülkeler etiketinde ilk 5 sıranın çoğu zaman başında Guney kore yer aldı, bunu biz söylemiyoruz bu Google Trend Topic verileri ile ortaya çıktı.

2022 yılına damgasını vuran Rusya – Ukrayna savaşı arama trendlerinde kısmi yer değişikliğine neden olsa da özellikle 12-25 yaş aralığında yani Z kuşağı dediğimiz kuşağın ilk merakları arasında Güney kore ağır bastı.

Sizler için Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarına takılan en fazla aranan kelimeleri derledik ve merak edilen arama sorularına cevapları sizlere sunuyoruz.

1- Güney Kore nasıl bir ülke?

Güney Kore 1948 yılında kurulan, kendine özgü başkanlık sistemi ile yönetilen 16 ayrı idari bölüme ayrılmış demokrasinin önemle gözetildiği cumhuriyet yasaları olan doğu asya ülkesidir.
Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin başında gösterilen yaşam standartlarının oldukça iyi kişi başına milli gelirin avrupa ülkelerinin bir çoğundan iyi olduğu bilinmektedir.

Teknoloji ve Sanayi anlamında dünyaya en fazla ihracat yapan markaları olan Guney Kore son yıllarda film endüstrisinde büyümeye devam etmektedir.

2- Güney Kore zengin bir ülke mi?

Evet hem ekonomik hemde kültürel anlamda oldukça güçlü bir ülkedir, Güney Kore ekonomisi, nominal olarak dünyanın 11. büyük ve satınalma gücü paritesi bakımından 13. büyük ekonomisi olup Asya’nın da dördüncü büyük ekonomisidir.

2020 yılına ait verilere göre kişi başına milli gelir 33 bin dolar civarındadır.

3- Korelilerin kökeni Türk mü?

Merak edilenlerin başında gelen Arama motorlarına en fazla takılan etiketlerden biri Korelilerin Türk kökeninden gelip gelmediği hususuna dair meraktır, yapılan araştırmalar neticesinde bu soruya verilecek en net cevap HAYIR Korelilerin kökeninde Türklük yoktur.

Koreliler, Kore ve Güneybatı Mançurya kökenli Doğu Asyalı bir etnik gruptur, Modern Korelilerin Mançurya, Moğolistan ve Güney Sibirya’da yaşamış antik halklardan türediği iddia edilmektedir.

Bu halklar zamanla Kore Yarımadasının kuzeyine yerleşmiştir, Arkeolojik araştırmalar Proto-Korelilerin Tunç Çağı döneminde Mançurya’dan günümüzde yaşadıkları Kore Yarımadasına geldiklerini göstermektedir.

İnsan Y-DNA haplogrubu üzerine yapılan çalışmalar Korelilerde tarihsel olarak akraba evliliğinin sık görüldüğünü ve buna bağlı olarak Korelilerin ayrı bir etnik grup olarak çok köklü bir geçmişi olduğunu göstermektedir.

Koreliler, Han Çinlileri ve Japonlar gibi diğer Doğu Asya halklarıyla benzer genetiğe sahiptir, Primorskiy Krayında bulunan Neolitik dönemden kalma örnekler de genetik olarak Korelilere benzemektedir, Genographic Project’te Koreliler %94 Doğu Asyalı ve %5 Güneydoğu Asya ve Okyanusyalı olarak gösterilmektedir. (Kaynak)

4- Güney Kore neyi ile ünlüdür?

Bir ülkeyi veya bir şehir arandığında merak edilen ve akla ilk gelen soru nesi ile meşhur olduğu sorusu dur.

Güney Kore’ yi geçmiş yıllarda tanınması yönünde ünlü kılan en temel etken teknolojik ve sanayi alanındaki markaların dünyada fazlaca rağbet görmesinden kaynaklanıyordu.

Fakat son yıllarda özellikle kore müzik endüstrisinin planlı çalışmalarının ürünü olan K-POP gruplarının dünyada oluşturduğu rüzgar özellikle gençlerde kore kültürüne daha fazla merak uyandırmasına sebep oldu.

K-POP gruplarına olan ilgi koreli film şirketlerinin iştahını kabarttı ve devamında netflix’in desteği ile birlikte kore dizilerine olan ilgi dünyada kore filmlerine olan rağbeti arttırdı.

Bundan önceki yıllar Kore nesi ile ünlüdür sorusuna sırası ile verilecek cevap hiç şüphesiz markaları, kültürü ve sofrası olurdu, fakat bugün artık tamda öyle değil, müzik ve film endüstrinin yakaladığı rüzgar Güney Kore’yi öncelikle Müzik grupları, Dizileri ve teknolojik markaları ve en son kültürü ile anımsanmasını dayatmış durumda..

Peki biz bu yeniliklerden sıyrılıp tarihsel perspektif ile kore’yi ünlü kılan şeyler nedir diye sorarsak..

Hiç şüphesiz karşımıza öncelikle Korenin tarih ve huzur kokan yerleşim biçimi ve devamında yemek kültürü geliyor, Güney kore mutfağı en fazla merak edilen dünya mutfaklarının başında gelmektedir.

Dünya yemek kültürü sıralamasında japon yemek kültürü kadar ünlü bir yere sahip olan kore yemek kültürü gurmelerin en fazla ilgisini çeken menülerden oluşuyor.

Bibimbap, Bulgogi, Gimbap, Kimchi, Ramen, Kore Usulü Barbekü, Ginseng Çayı ve dahası mutlaka araştırılmalı ve tadılması gerekilenler arasında..

Güney Kore nesi ile ünlü
Kore sofra kültürü

5- Güney kore’de yasak olan şeyler

Güney kore hakkında merak edilenlerin başında gelen ülkede toplum nezdinde fena veya uygun görülmeyen dahası yasa ile yapılması engellenen şeylerin ne olduğudur.

Yapmaktan kaçınmanız gereken şeyler sırası ile.

Chopsticklerle oynamayın.

Bir evde veya restorant da yemek yerken Chopstickler le oynamayın bu kore de yemeğe saygının ihlali, ev sahibine veya yemeği yapana karşı saygısızlık olarak algılanmaktadır.

Dövmelerinizi göstermeyin.

Kore de dövme yapmak yaptırmak yasaktır ve dövmeniz varsa bu işe alınmanız için engel olarak görülebilir, Güney Kore ziyaretlerinde vücudunuzda dövmeniz varsa saklamanız şiddetle tavsiye edilir.

Derin göğüs dekolteli kıyafetler giymeyin.

Derin göğüs dekoltesi Koreliler arasında fazla açık veya seksi göründüğü için teşhircilik algısının uyanması şiddetle muhtemeldir, Kore de yaşayanlar askılı elbiselerinin içine içlik giymeyi mutlaka tercih ederler.

Mekanlarda bahşiş bırakmayın

Kore de gittiğiniz bir restorant da kesinlikle bahşiş bırakmayın, yaparsanız bu saygısızlık olarak algılanabilir ve sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Tabağınızda yiyecek bırakmayın.

Bir korelin evine misafir olduğunuzda sofraya gelen yemeği beğenmediğinizi söylemeyin ve asla misafirlikte veya bir restoranta tabağınızda yemek bırakmayın bu yemeğe ve size sunulan hizmete saygısızlık olarak kabul edilebilir, azar işitebilirsiniz.

Bölge halkına gözünüzü dikip bakmayın.

Seyahat esnasında bölge halkını dikkatli bir şekilde izlemekten kaçının, bu özel yaşam alanına saygısızlık olarak algılabilir, özellikle resim çekme konusunda dikkatli davranın özellikle turistik alanlar dışında bunun cezai yaptırımı söz konusu olabilir.

Herhangi bir tartışmaya ve çatışmaya girmeyin. Özellikle de sizden yaşça büyüklerle.

Kore kültüründe kırıcı yaklaşımlar ve saygısız söylemler nadiren olan yaklaşımdır, seyahat esnasında tartışmaktan kaçının ve oluşabilecek sorunları güler yüzle izah edin aynı doğrultuda cevap alacaksınız, ülkede saygılı davranmak en temel esasdır.

Sokakta yatan insanlara asla dokunmayın.

Kore halkı temas konusunda oldukça hassasiyet sahibidir, selamlaşmaları bile temas dışı uzaktan yapılır, her ne olursa olsun karşıdan temas yaklaşımı olmadıkça siz el ile temas etmeyin.

Canınızın istediği her yerde sigara içmeyin.

Güney Kore de önünüze gelen heryerde siğara içemezsiniz, sokaklarda bile siğara içme alanları çizgi-hatlar çizilerek işaretlenmiş durumdadır, gelişi güzel heryerde açık alan dahi olsa siğara içerseniz ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Merak edilen Ülkeler kategorisinde paylaşmamızı istediğiniz ülkeler var ise bize bildirin.

 • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.