user
Imitation (Kore gençlik dizisi)

Sıradaki içerik:

Imitation (Kore gençlik dizisi)

e
sv

Afgan sığınmacılar Güney korede gündeme oturdu

avatar

Admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

afganlar-kore

Afgan sığınmacılar Güney kore Gündeminde

Kore’nin 434 Afgan mülteciye özel oturum izni vermesi ülke genelinde tartışmalara yol açtı.

Taliban güçlerinin başkent kabil’e ilerlemesinden önce Afganistan da Güney kore için çalışan afgan vatandaşların hükümet tarafından uçaklarla Güney kore’ye götürmesi ve onlara özel barınma izni verilmesi ülkede tartışmaları odak noktaya taşıdı.

Bir çok ülkede olduğu gibi Güney Korede de Afgan sığınmacıların ülkeye kabulü ve reddi konusunda fikir ayrışması her geçen gün artıyor.

Vatandaşlarının önemli bir kısmı Afgan göçmenlerin kabul edilmesini doğru bulmama gerekçesini Afganların ülkelerini ve ailelerini koruma konusunda herhangi bir çaba gösterme konusunda duyarsız davrandıklarını ABD birliklerini afganistandan çekmesiyle kendi ülkelerini terk ettiklerini ve bu davranışın insan onuruna yakışmadığını belirtip onların ülkeye kabul edilmemesi gerektiğini savunuyor.

Güney Kore cumhurbaşkanlığı bu mülteci alımı konusunda halktan fikirlerini beyan etmesini talep etti

Cumhurbaşkanlığın resmi web sitesi üzerinde yapılan ulusal dilekçe başlıklı başvuruların yaklaşık 18 bin tanesi mülteci konusuna sıcak bakılmadığı, Küresel pandeminin kore ekonomisinde ciddi bir sıkıntıya yol açtığı ve korelilerin geçim sıkıntısı yaşadığı afgan mültecilerin gelmesi ile bu sıkıntıların daha da artacağı ifade edildi.

Karşıtların özellikle vurguladığı diğer konu ise Müslüman Afganların dini farklılıkları nedeniyle kore kültürünü benimsemekte zorlananacakları ve bu durumun potansiyel kültürel çatışmalara yol açabileceği endişesi yer aldı.

Kore insan hakları savunucuları; Siyasi ve kültürel olarak zulüm gören insanlara yardım etmek insani bir görevdir

Mülteci konusunda Korenin daha aktif rol oynamasını ve mültecileri kabul etmesi gerektiğini savunan başta Kore insan hakları kuruluşları ve mülteci kabulünü destekleyen kesimin ortak metninde; Güney Kore, birleşmiş milletler Mülteci sözleşmesine imza atan taraflardan biridir GSYİH noktasında ekonomik koşulları iyi olan ülkelerin mültecileri kabul etmesinin mümkün olduğu, Herşeyden önce yaşadıkları ülkelerde gerek siyasi gerekse de kültüren bağlamda zulüm gören insanlara kapılarını açmak ve yardım etmek insani bir görevdir vurgusu yapıldı.

Güney kore’nin mülteci konusunda çekingen davranması sert bir dil ile eleştirildi devamında Kore uluslar arası anlaşmalar gereği mültecilerin sorunları konusunda mutlaka aktif bir yol izlemeli denildi.

Şuana kadar Kore devleti tarafından 434 Afgan vatandaşına özel oturum izni verildi ve bu durum bir çok ülkede olduğu gibi Kore halkı tarafından tepki ile karşılandı, yapılan anketlere göre kore halkının yaklaşık %75 ülkelerinde afgan mülteci görmek istemiyor.

Kaynak

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Mavi Gizem izmir PCR Testi Global Secure Cargo Service | GSCS I Uluslararası Kargo Taşımacılığı Suruculuk.com | Sürücülük Firma Rehberi Ronytek Bilişim Classical Copy Özel İzmir Nakliyat DAST Uluslararası Lojistik